2020 Primary Election Results (Contested Races)


Unofficial Election Results

Representative to Congress – District 12 (D)

Jenny Bell (D) 22,870 41.27%

•Alaina Shearer (D) 32,546 58.73%

Representative to Congress – District 12 (R)

•Troy Balderson 47,903 84.09%

Tim Day 9,060 15.91%

County Recorder (REPUBLICAN)

•Melissa Jordan 11,384 71.15%

Dana Ray 4,616 28.85%

Member of State Central Committee, Woman – 19th District (REPUBLICAN)

Melanie Leneghan 7,233 46.50%

•Eileen Watts 8,322 53.50%

Member of County Central Committee – Orange L (DEMOCRATIC)

Katherine L. Cole 65 45.45%

•Joydeep Gupta 78 54.55%

Member of State Central Committee, Man – 19th District (REPUBLICAN)

Fred L. Dailey 3,392 23.71%

•Jack Etheridge 8,980 62.77%

Doug Moody 1,935 13.52%

Member of County Central Committee – Berkshire D (REPUBLICAN)

Steven Clements 19 25.68%

Jonathan R. Kerr 24 32.43%

•April Shicks 31 41.89%

Member of County Central Committee – Concord B (REPUBLICAN)

•Michael J. Koren 17 51.52%

Christian J. Price 16 48.48%

Member of County Central Committee – Concord F (REPUBLICAN)

Seiji Kille 16 19.28%

•Laura P. Kleinschmidt 67 80.72%

Member of County Central Committee – Delaware City 1-D (REPUBLICAN)

•Wendell D. Beachy 30 50.85%

Kayla Lemaster 29 49.15%

Member of County Central Committee – Delaware City 1-C (REPUBLICAN)

•Cindy Dinovo 117 91.41%

Chris Zourdos 11 8.59%

Member of County Central Committee – Delaware City 2-A (REPUBLICAN)

Eric E. Coss 72 47.06%

•Mike Newbern 81 52.94%

Member of County Central Committee – Genoa K (REPUBLICAN)

Wendell Dalton 29 30.85%

•Kimberly Flasher 65 69.15%

Member of County Central Committee – Genoa P (REPUBLICAN)

John Richard Jenkins, III 25 18.38%

•Emily A. Pelphrey 111 81.62%

Member of County Central Committee – Kingston B (REPUBLICAN)

James Fedako 33 23.74%

•Larry Roof 106 76.26%

Member of County Central Committee – Liberty A (REPUBLICAN)

Mike Gemperline 57 34.76%

•Paul Scarsella 107 65.24%

Member of County Central Committee – Liberty H (REPUBLICAN)

Nancy Denutte 73 39.46%

•Becca Mount 112 60.54%

Member of County Central Committee – Liberty D (REPUBLICAN)

Kelly Kammann 48 40.34%

•Donald E. Rankey, Jr. 71 59.66%

Member of County Central Committee – Liberty E (REPUBLICAN)

•Ann Marie Hunker 70 66.04%

Karl E. Salmon 36 33.96%

Member of County Central Committee – Liberty K (REPUBLICAN)

•Elaine Beed 84 71.79%

Meg Smith 33 28.21%

Member of County Central Committee – Orange Q (REPUBLICAN)

Katy Barricklow 31 31.63%

•Ben Grumbles 67 68.37%

Member of County Central Committee – Ostrander (REPUBLICAN)

•Greg Eldredge 33 60.00%

Scott Fryman 22 40.00%

Member of County Central Committee – Powell I (REPUBLICAN)

Jai Chabria 13 12.15%

•Nicole G. Scott 94 87.85%

Member of County Central Committee – Powell J (REPUBLICAN)

Jon C. Bennehoof 66 30.84%

•Brian Lorenz 148 69.16%

Member of County Central Committee – Sunbury B (REPUBLICAN)

Louann Cook 20 18.69%

•Tommy Hatfield 87 81.31%

Member of County Central Committee – Westerville City D (REPUBLICAN)

•Brian N. Hall 36 55.38%

Arthur Wallis Shantz, Jr. 29 44.62%

https://www.delgazette.com/wp-content/uploads/sites/40/2020/04/web1_web1_delgazette-2-300×300-2.jpg

These unofficial results were provided by the Delaware County Board of Elections and the Ohio Secretary of State’s office.

These unofficial results were provided by the Delaware County Board of Elections and the Ohio Secretary of State’s office.