2018 All-Central District football teams


The 2018 All-Central District high school football all-star teams, selected by a media panel from the district:

DIVISION I

First-team offense

Quarterbacks: Mike Lowery (Pickerington North) 6-foot-1, 187 pounds, sr.; Griffin Veil (Hilliard Bradley) 6-1, 180, sr. Running backs: DiJahn Davis (Thomas Worthington) 5-10, 220, sr.; Mike Drennen II (Dublin Coffman) 5-11, 190, jr.; Justus Harris (Gahanna) 5-9, 190, sr.; Connor Jones (Hilliard Darby) 6-2, 205, so. Receivers: Trey Ballengee (Dublin Jerome) 6-3, 190, sr.; Jack Duffer (Hilliard Bradley) 6-2, 180, sr.; Casey Finck (Lancaster) 6-2, 180, jr.; Mershawn Rice (Reynoldsburg) 6-2, 200, sr.; Chris Scott (Pickerington North) 6-3, 186, jr. Tight end: Tyler Foster (Pickerington North) 6-5, 234, sr. Linemen: Vince Albertini (Lancaster) 5-11, 270, sr.; Alex Azusenis (Olentangy Liberty) 6-5, 295, sr.; Tyler Connolly (Marysville) 6-6, 295, sr.; Cam Craig (Dublin Jerome) 6-5, 280, sr.; Nick Sands (Hilliard Davidson) 6-1, 215, jr.; Daniel Vazquez (Hilliard Bradley) 6-2, 250, sr. Kicker: Joey Mitchell (Dublin Coffman) 5-11, 200, sr.

First-team defense

Backs: Camby Goff (Reynoldsburg) 6-1, 185, sr.; Terry Simuel (Pickerington Central) 5-9, 170, sr.; Christian Sweet (Hilliard Davidson). Linebackers: Evan Annis (Hilliard Davidson) 5-11, 208, sr.; Cannon Blauser (Hilliard Bradley) 6-2, 215, sr.; Dezman Cooper (Reynoldsburg) 6-2, 220, sr.; Nick Fisanick (Upper Arlington) 6-0, 215, sr.; Ben Johnson (Pickerington North) 6-2, 194, sr.; Mike Powers (Marysville) 6-1, 230, sr.; Ethan Royer (Hilliard Davidson) 6-2, 215, sr.; Nick Wile (Hilliard Darby) 5-11, 195, sr.; David Williams (Gahanna) 5-10, 185, sr. Linemen: Jay Amburgey (Reynoldsburg) 6-5, 286, sr.; DeWayne Carter (Pickerington Central) 6-4, 275, sr.; Zach Harrison (Olentangy Orange) 6-6, 245, sr.; Dontay Hunter (Westerville Central) 6-5, 240, sr.; Karter Johnson (Pickerington Central) 6-4, 300, sr.; Jackson Ness (Upper Arlington) 6-5, 240, so. Punter: Ben Krimm (Upper Arlington) 6-3, 200, sr.

Offensive player of the year: Griffin Veil (Hilliard Bradley)

Defensive player of the year: Ethan Royer (Hilliard Davidson)

Coach of the year: Buddy White (Reynoldsburg)

Second-team offense

Quarterbacks: Ethan Brown (Dublin Coffman) 6-2, 228, sr.; Demeatric Crenshaw (Pickerington Central) 6-2, 205, jr.; LaBronz Davis (Westerville Central) 6-3, 190, sr.; Robbie Dayhuff (Olentangy Orange) 6-1, 180, sr.; Blake Eiland (Delaware) 5-10, 185, so.; DeShawn Evans (Westland) 6-3, 205, sr.; Tyler Monk (Lancaster) 5-11l 170, sr.; Mitchell Okuley (Olentangy Liberty) 6-2, 180, sr. Running back: Jamir Jackson (Pickerington Central) 5-11, 200, sr.; Aidan Kenley (Olentangy Liberty) 5-11, 175, so.; Jalil Underdown (Groveport) 5-9, 175, so. Receivers: Trey Warner (Hilliard Bradley) 6-3, 205, sr.; Linemen: A’che Baccus (Gahanna) 6-2, 292, jr.; Te-Rah Edwards (Groveport) 6-3, 295, jr.; Sam Glover (Pickerington North) 6-3, 275, sr.; Seth Schmidt (Hilliard Darby) 6-2, 220, sr.; Zach Stevenson (Olentangy Orange) 6-3, 275, sr.; Zach Zinser (Dublin Coffman) 6-1, 282, sr. Kicker: Jacob Borcila (Westerville Central) 6-0, 155, sr.

Second-team defense

Backs: Patrick Day (Hilliard Bradley) 5-11, 170, sr.; Max Hamilton (Lancaster) 5-11, 165, jr.; Jayden Hill (Gahanna) 6-1, 175, sr.; Rickey Hyatt (Westerville Central) 6-1, 180, jr.; Jaden Jones (Hilliard Darby) 5-10, 180, sr.; Anthony Lowe (Central Crossing) 5-10, 175, jr.; Sheron Phipps (Thomas Worthington) 5-7, 165, so.; Lorenzo Styles Jr. (Pickerington Central) 6-2, 175, so. Linebackers: Zach Hill (Olentangy Orange) 6-2, 215, jr.; Zach Hummel (Hilliard Bradley) 6-3, 240,sr.; Isaiah O’Connor (Pickerington Central) 6-1, 225, sr.; Nick Paolo (Olentangy Liberty) 5-10, 190, sr.; Noah Smith (Dublin Coffman) 5-9, 210, sr.; Curtis Young (Lancaster) 6-2, 205, jr. Linemen: Jeremiah Burton (Reynoldsburg) 6-2, 280, sr.; Jamie Hessing (Olentangy Liberty) 6-0, 235, sr.; Jasiyah Robinson (Groveport) 6-3, 225, jr.; Jack Sawyer (Pickerington North) 6-4, 217, so.; Punter: Kameron Inks (Central Crossing) 6-0, 185, sr.

Special mention

Sean Carrier (Hilliard Davidson); Robert Clark (Westland); Jaquwon Crawford (Pickerington Central); Jacob Curl (Hilliard Bradley); Mason Faulkner (Olentangy Orange); Vince Francescone (Westerville Central); Cocy Goff (Reynoldsburg); Deahmi Guinn (Groveport); Scott Hartline (Hilliard Darby); Zeke Healy (Westerville Central); Walker Heard (Marysville); Prophet Johnson (Newark); AJ Kirk (Dublin Coffman); Justin Maynard (Pickerington Central); Sebastian Meehan (Delaware); Ke’Shun Moorer (Reynoldsburg); Josh Pittro (Dublin Coffman); Aaron Reasoner (Central Crossing); Dante Reed (Pickerington North); Sam Schadek (Upper Arlington); Kyle Sessamen (Olentangy Orange); Michael Whatley (Reynoldsburg); Anthony Widen (Westland); Myles Williamson (Westerville Central); Sam Young (Gahanna).

Honorable mention

Donovan Banda (Hilliard Bradley); Jaylon Baylor (Pickerington North); Drew Bookman (Pickerington Central); Jahi Broussard-Nash (Delaware); Quinton Burke (Lancaster); Scott Cannon (Newark); A.J. Cook (Lancaster); Emmanuel Crawford (Reynoldsburg); Aboubakare Dabo (Westland);Tommy Dilz (Upper Arlington); Bodie Eberhart (Marysville); Luke Erwin (Hilliard Bradley); Pierre France (Central Crossing); Tony Gyimah (Dublin Jerome); Ryan Hamilton (Dublin Coffman); Ty Hamilton (Pickerington Central); Jordan Hicks (Hilliard Davidson); Grant Hollinger (Hilliard Darby); Kyle Klump (Delaware); Nathan Lawrence (Westerville Central); Sam Loughman (Newark); Mitchell Kershner (Olentangy Liberty); Sam Lagando (Delaware); Chris Mayfield (Hilliard Bradley); Jashaun McGraw (Groveport); Dominic Nardonne (Dublin Jerome); Corbin Parrish (Olentangy Liberty); Tanner Pope (Pickerington North); Hayden Raish (Upper Arlington); Mark Roberts (Olentangy Orange); Chris Schwesithal (Upper Arlington); Ethan Smegal (Marysville); Mekhi Smith (Delaware); Austin Snyder (Groveport); Hayden Vroom (Hilliard Darby); Jevin Yors (Grove City).

DIVISION II

First-team offense

Quarterbacks: Raymell Byrd (Whitehall) 6-0, 175, sr.; Connor Haag (Olentangy) 6-0, 195, sr.; Tristan McDanel (Teays Valley) 6-1, 192, jr.; Isaiah Murphy (Walnut Ridge) 6-4, 210, sr.; Kyron Rogers (Dublin Scioto) 6-2, 185, sr. Running backs: John Branham Jr. (Northland) 5-10, 218, sr.; Michiah Burton (New Albany) 5-10, 185, sr.; Stephan Byrd (Canal Winchester) 6-0, 190, fr.; Javarus Leach (Walnut Ridge) 5-9, 190, so.; Rondale Smith (Westerville North) 5-11, 205, sr. Receivers: Luke Riedel (Olentangy) 6-2, 175, sr.; Kenyon Pannell (Dublin Scioto) 6-0, 185, sr. Linemen: Jalen Bradley (Walnut Ridge) 6-4, 255, sr.; Donnie Hardin (Dublin Scioto) 6-2, 280, jr.; Mike Hawkins (Olentangy) 6-4, 270, sr.; Ryan Redifer (Whitehall) 6-0, 240, sr.; Dez Turkson (Canal Winchester) 6-2, 220, sr.; Jack Wilson (New Albany) 5-10, 220, sr. Kicker: Griffin Crosa (Dublin Scioto) 6-2, 160, sr.

First-team defense

Backs: Qian Magwood (Walnut Ridge) 6-0, 175, jr.; Ryan Tiell (Mount Vernon) 5-11, 170, jr.; Taylor Robinson (Teays Valley) 5-10, 165, sr.; Melvin Tinsley (Whitehall) 5-10, 170, jr.. Linebackers: Kwauve Booker (Marion Harding) 6-2, 220, sr.; Darren Davis (Canal Winchester) 5-11, 195, sr.; Keon Freeman (Whitehall) 6-0, 220, sr.; Christian Harvey (Watkins Memorial) 6-2, 225, jr.; Nick McCafferty (Olentangy) 5-10, 185, sr.; Manny Powell (Westerville South) 5-9, 175, sr.; Jack Scharfe (New Albany) 6-0, 190, sr.; Brode White (New Albany) 5-10, 200, sr.; Julius Wood (Walnut Ridge) 6-2, 185, sr.; Linemen: Jared Bulluck (Canal Winchester) 5-11, 235, sr.; Kaleb Dave (Worthington Kilbourne) 6-0, 212, sr.; Day’myrin Jones (Franklin Heights) 6-1, 275, sr.; Will King (New Albany) 6-6, 225, sr.; Cayson Pfeiffer (Dublin Scioto) 6-0, 210, sr.; Punter: Noah Hubbard (Mount Vernon) 6-0, 200, sr.

Offensive player of the year: Raymell Byrd (Whitehall)

Defensive player of the year: Darren Davis (Canal Winchester)

Coach of the year: Rod Lightfoot (Whitehall)

Second-team offense

Quarterbacks: Jagger Barnett (Big Walnut) 6-1, 175, so.; Jack Beeler (Canal Winchester) 6-1, 177, jr.; Kalil Branham (Northland) 6-1, 190, jr.; Jacob Righter (Licking Heights) 6-0, 170, sr. Running backs: Austin Branham (Watkins Memorial) 5-8, 165, sr.; Taylor Bryant (St. Charles) 5-9, 195, sr.; Zach Shiblaq (Olentangy) 6-1, 195, sr. Receivers: Caden Kaiser (Olentangy) 6-1, 190, sr.; Nathan Montgomery (Big Walnut) 5-10, 170, sr.; Jesse Prewitt (Northland) 6-0, 160, sr.; Tobias Thomas (Dublin Scioto) 6-0, 171, jr. Tight end: Ian Drummond (Olentangy) 6-4, 250, sr. Linemen: Reid Holskey (Licking Heights) 6-6, 265, jr.; Wally Kalinowski (Canal Winchester) 6-1, 280, sr.; Austin Kerr (Mount Vernon) 6-1, 280, jr.; RJ Mehan (Worthington Kilbourne) 6-5, 260, sr.; Samson Ott (Teays Valley) 5-11, 280, sr.; Micah Thomas (Westerville North) 6-1, 240, sr. Kicker: Avery Musick (Canal Winchester) 6-1, 175, jr.

Second-team defense

Backs: Zach Akarri (Canal Winchester) 6-0, 170, sr.; Kaylyn Anderson (Walnut Ridge) 5-9, 165, sr.; Mark Lee (Northland) 6-0, 170, sr.; Roland Rowe (St. Charles) 5-9, 165, jr.; Noah Thompson (Marion Harding) 6-0, 185, sr.; Aman Thornton (Mifflin) 6-3, 195, sr.; Riely Weiss (Teays Valley) 6-1, 155, jr.; Linebackers: Samuel Fabbro (Teays Valley) 5-9, 180, sr.; Gage Hannan (Dublin Scioto) 5-8, 170, jr.; Nathan Lawyer (Big Walnut) 5-10, 195, sr.; Marshawn Mankins (Walnut Ridge) 6-3, 185, jr.; Mitch Myers (Marion Harding) 6-3, 215, jr.; Isaiah Oney (Whitehall) 5-11, 190, sr.; CJ Kelly (Licking Heights) 6-0, 190, sr.; Linemen: Everett Albin (Watkins Memorial) 5-8, 270, sr.; Jamarius Dinkins (Walnut Ridge) 6-5, 230, so.; Michael Wilson (Canal Winchester) 5-9, 250, jr.; Connor Carretta (St. Charles) 6-2, 265, jr. Punter: Michael O’Shaughnessy (New Albany) 6-4, 190, sr.

Special mention

Logan Beckwith (Canal Winchester); Zion Bowling (Teays Valley); Rashaun Broomfield (Whetstone); Tyler Crotinger (Big Walnut); Colton Doup (Olentangy); Ta’veon Falls (Westerville South); Cole Foor (Watkins Memorial); Christian Gordon (Whitehall); Manny Herraiz (Worthington Kilbourne); Pete Hrelec (Dublin Scioto); Max Lenz (Big Walnut); Michael Mansaray (Westerville South); Jarrett Marshall (Dublin Scioto); Zack Martin (Olentangy); Lavell Mitchell (Northland); Garey Moaney (Marion Harding); Luke Muter (New Albany); Marty Neuhardt (Dublin Scioto); Jarious Richardson (Northland); Sincere Staples (Walnut Ridge); Nick Streets (Worthington Kilbourne); Tyler Toledo (Canal Winchester).

Honorable mention

Jakob Adams (West); Brennan Albertini (Westerville North); Andrew Brazell (Marion Harding); Aaron Clark (Walnut Ridge); Ryan Coletta (Big Walnut); Alex Cox (New Albany); Mohamadou Diouff (Walnut Ridge); Bryce Eisnaugle (Canal Winchester); Sam Elliott (Big Walnut); Jett Gibson (Dublin Scioto); Daniel Goins (Licking Heights); Marcus Greer (Franklin Heights); Josh Hageman (Big Walnut); Jerrell Harrison (Walnut Ridge); Jake Howard (Canal Winchester); Quintin Humphries (Big Walnut); Brody Kidwell (New Albany); KJ King (Westerville North); Jake Moore (St. Charles); T.J. Pickens (Marion Harding); Grant Rogers (New Albany); Jeromey Romans (Franklin Heights); Tavion Scales (Mifflin); Jaylen Smith (Briggs); Layne Stephens (Marion Harding); Mitchell Tomasek (Worthington Kilbourne).

DIVISION III

First-team offense

Quarterbacks: Cameron Crouch (Granville) 6-1, 210, sr; Jaylen Gilbert (Centennial) 6-3, 220, sr.; Marquise Laster (Eastmoor Academy) 5-11, 155, sr.; Haisuan Martin (South) 5-11, 165, sr. Running backs: Luchene Davis (Centennial) 5-9, 165, sr.; Savon Edwards Jr. (Eastmoor Academy) 5-7, 170, sr.; Zach Garber (Buckeye Valley) 5-10, 185, sr.; Kealin Harden (Independence) 5-5, 155, sr.; Jalan January (Hartley) 5-10, 215, jr. Receivers: Phillip Cole (Hartley) 5-9, 180, sr.; Zach Walsh (Granville) 5-10, 155, jr. Tight end: Jordan Kirkbride (Hartley) 6-4, 240, sr. Linemen: Payton Collins (Hartley) 6-7, 250, sr.; Drew Davis (Watterson) 6-4, 245, sr.; Darius Littlefield (Independence) 5-11, 230, jr.; Lamont Rankin (Centennial) 5-10, 240, sr.; Joe Rutherford (Granville) 6-3, 265, sr.; Josh Warren (Eastmoor Academy) 6-3, 255, sr. Kicker: Matteo Agriesti (Hartley) 5-10, 160, sr.

First-team defense

Backs: Andy Anthony (Buckeye Valley) 5-10, 155, jr.; Bo Buttermore (Granville) 5-8, 160, jr.; Micah Coleman (Eastmoor Academy) 5-7, 180, sr.; Anthony Sciarroni (DeSales) 6-0, 180, sr.; Deonte Wade (Marion-Franklin) 6-1, 190, sr.; Syquee Womack (Centennial) 5-10, 180, so.; Devon Wooden (Beechcroft) 5-10, 155, jr. Linebackers: Kiron Anderson (Hartley) 5-10, 220, jr.; Elijah Hairston (Beechcroft) 6-2, 195, sr.; Grant Horvath (Watterson) 6-2, 215, sr.; Daquine Petty (South), 6-2, 213, sr.; Quintell Quinn (DeSales) 6-1, 180, so.; Mason Sawyer (Hartley) 6-1, 220, jr.; Alhaji Sidibe (Beechcroft) 6-0, 205, jr.; Joey Velasquez (DeSales) 6-1, 210, sr.; Tommy Wolfe (Granville) 6-0, 190, sr. Linemen: Trent Compton (Granville) 5-7, 185, sr.; Raymon Patton (Hamilton Township) 5-7, 211, sr. Punter: Craig Zies (Granville) 6-1, 160, sr.

Offensive player of the year: Savon Edwards Jr. (Eastmoor Academy)

Defensive player of the year: Joey Velazquez (DeSales)

Coach of the year: Justin Buttermore (Granville)

Second-team offense

Quarterbacks: Ke’Zion Brown (Marion-Franklin) 6-5, 202, sr.; Miles Fleming (Hartley) 6-0, 175, so.; Reno Godfrey (DeSales) 6-1, 185, jr.; Jacob Hoying (Watterson) 6-1, 180, so. Running backs: Tommy Bair (Watterson) 6-0, 170, jr. Receivers: Drysten Crallie (Hamilton Township) 5-11, 152, sr.; Beau Ewing (Buckeye Valley) 6-0, 182, jr.; Napoleon Harris (Eastmoor Academy) 6-1, 160, sr.; Carter Hilleary (DeSales) 6-0, 180, sr.; Yo-Vonne Roberts (Marion-Franklin) 5-11, 175, sr.; Kaveon Ross (Hamilton Township) 6-4, 200, jr.; Marquise Scott (Centennial) 6-0, 175, so. Linemen: James Bailey (Marion-Franklin) 5-10, 310, sr.; Noah Dursik (Olentangy Berlin) 6-3, 250, jr.; Grant Holsinger (Watterson) 6-1, 285, sr.; Elijah Jennings (Eastmoor Academy) 6-0, 225, sr.; Max Markgraf (Granville) 6-3, 210, sr.; Jake Skelly (Hartley) 6-4, 245, so.; Kicker: Jacob Lewis (Olentangy Berlin) 6-4, 200, jr.

Second-team defense

Backs: George Dunor (Hartley) 6-2, 175, jr.; Corey Hill (Olentangy Berlin) 5-11, 170, jr.; Dorian Holloway (Marion-Franklin) 6-3, 200, sr.; Samuel Intihar (Watterson) 5-11, 160, so.; Robert Robinson (DeSales) 5-10, 195, sr. Linebackers: Darantae Ervin (Independence) 6-2, 215, sr.; Tyree Grace-Sawyer (Eastmoor Academy) 6-0, 187, sr.; Davion Upchurch (Marion-Franklin). Linemen: Travis Clodfelter (Eastmoor Academy) 5-11, 185, sr.; Jake Hill (Olentangy Berlin) 6-4, 220, jr.; Rodas Johnson (DeSales) 6-3, 285, sr.; Cole Potts (DeSales) 6-2, 280, jr.; Quanarie Tatum (Marion-Franklin) 6-3, 260, so.; Punter: Jacob Moeller (Olentangy Berlin) 6-4, 210, so.

Special/honorable mention

Kylan Birchmore (Eastmoor Academy); Ibrahim Camara (Beechcroft); Zavion Cunningham (Hamilton Township); Malcolm Denny (Hamilton Township); Angelo Evans (Hartley); Ja’Lin Goodman (Marion-Franklin); Daivion Greene-Tucker (South); Lathan McGraw (Buckeye Valley); Alex Miller (Independence); Grant Owens (Buckeye Valley); Felipe Scharff (Buckeye Valley); Trevor Scott (Olentangy Berlin); Jeramiah Tucker (Marion-Franklin); Jalen Weitzel (Olentangy Berlin); Rance Wycoff (Buckeye Valley); Tyler Young (Watterson).

https://www.delgazette.com/wp-content/uploads/sites/40/2018/11/web1_delgazette-3.jpg