Area’s best battle at Elite 8


Orange shines as boys, girls both win team titles

By Ben Stroup - bstroup@aimmedianetwork.com



Runners from Olentangy, Liberty, Buckeye Valley, Orange, Hayes and Big Walnut compete in the lead leg of the boys 4x800 relay during Friday’s Delaware County Elite 8 Championship at Orange.

Runners from Olentangy, Liberty, Buckeye Valley, Orange, Hayes and Big Walnut compete in the lead leg of the boys 4x800 relay during Friday’s Delaware County Elite 8 Championship at Orange.


Orange made a serious statement as a program and Buckeye Valley’s Zach Kreft made plenty of noise, too, picking up a pair of impressive wins in the distance events to highlight Friday’s Delaware County Elite 8 Championship in Lewis Center.

The Pioneers won team titles in both divisions … and by a lot, not a little. Orange’s boys more than doubled the point total of any other team while the girls outpaced the field by more than 40 points.

Top point producers for the Pioneer girls included Allison Guagenti, who won the 1,600 and 800 in respective times of 5:18.39 and 2:20.87; Katie Priest, who took top honors in the 300 hurdles in 47.61 seconds; Grace Frye, who won the discus with a toss of 114-06.50; and Tiere Richardson, who won the long jump with a leap of 16-06.25.

Orange also won the 4×100 and 4×400 relays. Brenda Agyekum, Angel Frye, Ahtiona Carter and Gurleen Vikhu teamed up to finish the shorter of the two in 50.93 seconds while Grace Frye, Brynna Johnson, Guagenti and Angel Frye combined to win the longer one in 4:20.83.

The boys were boosted by TJ Coates, who won the 400 (51.15 seconds); Zach Harrison, who won the 200 (22.02 seconds); and Jayden Rodgers, who picked up first-place points in the long jump (20-04.00) and high jump (6-0).

Orange also won the 4×100, 4×200 and 4×00 relays.

Kreft, meanwhile, beat out Orange’s Hunter Moore by just over a second to win the 1,600 (4:15.33). Kreft and Moore are two of the best distance runners in the state, let alone the county. Kreft also won the 3,200, taking top honors with a time of 10:10.54.

Other standouts on the girls’ side included Buckeye Valley’s Nina Hilt, who won the 100 hurdles (15.22 seconds); Liberty’s Abby Summers, who won the 100 (12.51 seconds) and 200 (25.89 seconds); the Patriots’ Sydney Englehart, who won the 400 (59.80 seconds); Liberty’s Emma Bower, who picked up first-place points in the 3,200 (11:48.95); Liberty’s Mollie Kunar, who won the shot put (33-10.75); and Big Walnut’s Kaley Rammelsberg, who won the high jump (5-04).

Liberty’s Gracie Sprankle, Emma Bower, Emily Matta and Lily Biros teamed up to win the 4×800 relay in 9:50.54 and Hayes’ Torie Young, Ashley Smiley, Sydney McMillin and Brooke Glesenkamp combined to take top honors in the 4×200 relay with a time of 1:47.92.

On the boys’ side, winners that weren’t on Orange’s squad or named Zach Kreft included Liberty’s Jonathan Mace in the 110 (15.23 seconds) and 300 (42.32 seconds) hurdles, Big Walnut’s Tim Rumas in the 100 (11.04 seconds), Olentangy’s Anthony Sasso in the 800 (1:59.04), Big Walnut’s Brandon Mosher in the shot put (52-10.50) and the Golden Eagles’ Abe Myers in the discus (164-10.50).

Olentangy won the 4×800 relay (8:07.70).

Liberty’s girls finished second, followed by Big Walnut, Olentangy, Hayes, Buckeye Valley, Delaware Christian and Village Academy.

Olentangy’s boys nabbed runner-up honors in their division. Big Walnut finished third, Liberty closed fourth, Buckeye Valley was fifth, Hayes finished sixth and Village Academy smoothed out the scoring summary in seventh.

BOYS LACROSSE

Anthony Wayne 7, Hayes 6, OT; Upper Arlington 6, Olentangy 4; Watterson 13, Orange 9; Liberty 12, Worthington Kilbourne 6.

GIRLS LACROSSE

Liberty 12, Medina 11; Big Walnut 13, Centennial 6.

Runners from Olentangy, Liberty, Buckeye Valley, Orange, Hayes and Big Walnut compete in the lead leg of the boys 4×800 relay during Friday’s Delaware County Elite 8 Championship at Orange.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/40/2017/05/web1_run1.jpgRunners from Olentangy, Liberty, Buckeye Valley, Orange, Hayes and Big Walnut compete in the lead leg of the boys 4×800 relay during Friday’s Delaware County Elite 8 Championship at Orange.
Orange shines as boys, girls both win team titles

By Ben Stroup

bstroup@aimmedianetwork.com

RECOMMENDED FOR YOU