All-Central District football teams


The All-Central District high school football all-star teams, selected by a media panel from the district:

DIVISION I

First-team offense

Quarterbacks: Mike Lowery (Gahanna) 6-foot-1, 172 pounds, jr.; Josh Stewart (Hilliard Bradley) 6-2, 210, sr.; Jimmy Weirick (Pickerington North) 6-0, 175, sr. Running backs: Devin Dukes (Grove City) 5-11, 221, sr.; Shea Goss (Lancaster) 6-0, 210, sr.; Justus Harris (Gahanna) 5-10, 185, jr.; Allen Smith (Westerville Central) 5-10, 175, sr. Receivers: Daevon Anderson (Hilliard Bradley) 6-3, 180, sr.; Khalil Jones (Thomas Worthington) 5-9, 160, sr.; Caden Kaiser (Olentangy) 6-1, 170, sr.; Ty Wiley (Pickerington North) 5-11, 155, sr. Tight end: Trenton Gillison (Pickerington Central) 6-6, 245, sr. Linemen: Vince Albertini (Lancaster) 5-11, 270, jr.; Sam Backenstoe (Hilliard Davidson) 6-2, 270, sr.; Joe Boggs (Reynoldsburg) 6-4, 285, sr.; Nate Gadrim (Olentangy Orange) 6-5, 245, sr.; Trey Madison (Pickerington Central) 6-3, 315, sr.; Jacob Slade (Olentangy) 6-4, 270, sr. Kicker: Grant Simon (Olentangy Orange) 6-0, 170, sr.

First-team defense

Backs: A.J. Cook (Lancaster) 6-1, 180, jr.; Xavier Henderson (Pickerington Central) 6-2, 195, sr.; Tyler “Red” Potts (Pickerington North) 5-11, 177, sr.; Johnny Wiseman (Olentangy Liberty) 5-11, 180, sr.; Jeremiah Wood (Pickerington Central) 6-1, 210, sr. Linebackers: Cannon Blauser (Hilliard Bradley) 6-3, 220, jr.; Grey Brancifort (Pickerington Central) 6-1, 215, sr.; Luke Crabtree (Dublin Coffman) 6-2, 225, sr.; Griffin Hoak (Dublin Coffman) 6-1, 226, sr.; Bryce Houston (Olentangy Orange) 6-0, 220, sr.; Dante Landolfi (Upper Arlington) 6-2, 226, sr.; Mike Powers (Marysville) 6-1, 225, jr.; Tommy Rush (Marysville) 6-3, 209, sr. Linemen: Zach Harrison (Olentangy Orange) 6-6, 245, jr.; Cade Kacherski (Dublin Jerome) 6-3, 190, sr.; Elijah Ratliff (Reynoldsburg) 6-3, 270, sr.; Zach Slade (Olentangy) 6-4, 240, sr.; Alex Williams (Pickerington North) 6-6, 250, sr. Punter: Ben Krimm (Upper Arlington) 6-3, 200, jr.

Offensive player of the year: Jimmy Weirick (Pickerington North)

Defensive player of the year: Xavier Henderson (Pickerington Central)

Coach of the year: Zebb Schroeder (Olentangy Orange)

Second-team offense

Quarterbacks: Riley Bruening (Olentangy) 5-11, 185, sr.; Mitchell Okuley (Olentangy Liberty) 6-2, 180, jr. Running back: Robert Cope (Dublin Jerome) 5-10, 190, sr. Receivers: Jerome Buckner (Gahanna) 5-9, 185, sr.; Ashton Gilkey (Westerville Central) 6-1, 190, sr.; David Miller (Gahanna) 5-11, 165, sr.; Mershawn Rice (Reynoldsburg) 6-2, 193, jr.; Ben Roderick (Olentangy Liberty) 6-4, 200, jr.; Kory Taylor (Hilliard Bradley) 6-5, 210, sr. Tight ends: Ian Drummond (Olentangy) 6-4, 240, jr.; Kaleb Holcomb (Dublin Coffman) 6-3, 253, sr.; Alex Morgan (Pickerington Central) 6-5, 255, sr. Linemen: Jacob Cover (Hilliard Darby) 6-2, 235, sr.; Sam Glover (Pickerington North) 6-3, 265, jr.; Obi Igwe (Hilliard Bradley) 6-1, 260, sr.; Nick Rosi (Olentangy Liberty) 6-4, 285, sr.; Stephen Shamhart (Marysville) 6-4, 295, sr.; Jud Utgard (Upper Arlington) 6-4, 260, sr. Kicker: Sean Carrier (Hilliard Davidson) 5-10, 175, so.

Second-team defense

Backs: Ousmane Dabo (Westland) 5-8, 180, sr.; Ryan Hallinan (Westerville Central) 5-10, 180, sr.; Jayden Rodgers (Olentangy Orange) 6-0, 176, sr. Linebackers: Jeslord Boateng (Dublin Coffman) 6-2, 212, sr.; Dezman Cooper (Reynoldsburg) 6-2, 225, jr.; Nick Giardina (Pickerington North) 6-0, 185, sr.; Ben Johnson (Pickerington North) 6-2, 191, jr.; Adam McCardle (Hilliard Bradley) 5-10, 220, sr. ; John Paolo (Olentangy Liberty) 5-11, 200, sr.; Ethan Royer (Hilliard Davidson) 6-2, 195, jr.; Steven Tejada (Dublin Jerome) 6-1, 200, sr.; Ed Warinner (Olentangy Liberty) 6-1, 225, sr. Linemen: Cole Bagozzi (Dublin Coffman) 5-11, 242, sr.; DeWayne Carter (Pickerington Central) 6-4, 280, jr.; Nick Cipriano (Upper Arlington) 6-0, 235, sr.; Deahmi Guinn (Groveport) 5-11, 225, jr.; Karter Johnson (Gahanna) 6-3, 270, jr.; Glenn Pauley (Delaware) 6-1, 220, sr. Punter: Gabe Philhower (Reynoldsburg) 6-0, 185, sr.

Special mention

Jay Amburgey (Reynoldsburg); Donta Ashcraft (Hilliard Darby); Cam Craig (Dublin Jerome); Demeatric Crenshaw (Pickerington Central); Darius Cummings (Dublin Coffman); Jordan Drye (Dublin Coffman); Nick Fisanick (Upper Arlington); Xavier Harrison (Olentangy); Danny Kinzler (Dublin Coffman); Jake Kreuzer (Westerville Central); Josh Petrone (Olentangy); Griffin Ranz (Newark); Charlie Rhoades (Thomas Worthington); Garrett Runyon (Olentangy Orange); Blake Sawicki (Hilliard Darby); Jack Sawyer (Pickerington North); Luke Schmeling (Olentangy Orange); Cam Scott (Dublin Coffman); Jacob Secrest (Westerville Central); Terry Simuel (Pickerington Central); LaCarr Trent (Gahanna); Daniel Vazquez (Hilliard Bradley); David Williams (Gahanna); Jake Zinn (Olentangy Orange).

Honorable mention

Manny Anderson (Olentangy Orange); Evan Annis (Hilliard Davidson); Jack Applegate (Olentangy Orange); Jacob Borcila (Westerville Central); Trent Bott (Westland); Jacob Castro (Hilliard Bradley); Dijahn Davis (Thomas Worthington); Mike Drennen (Dublin Coffman); Tyler Foster (Pickerington North); Camby Goff (Reynoldsburg); Isaiah Healy (Westerville Central); Justin Henry (Reynoldsburg); Zach Hummel (Hilliard Bradley); Ali Iverson (Olentangy); Dalton Kagy (Dublin Jerome); Owen Lakso (Central Crossing); Bobbie Lewis (Hilliard Darby); Troy Oehler (Olentangy Liberty); Tristan Peppers (Pickerington Central); Aaron Reasoner (Central Crossing); Cameron Ryan (Thomas Worthington); DeJuan Shackleford (Newark); Spencer Smith (Lancaster); Scott Sonnanstine (Dublin Jerome); Graham Starn (Olentangy Orange); Christian Sweet (Hilliard Davidson); Skylar Wahlund (Olentangy Liberty); Trey Warner (Hilliard Bradley).

DIVISION II

First-team offense

Quarterbacks: Raymell Byrd (Whitehall) 6-0, 166, jr.; Cody Little (Franklin Heights) 6-0, 175, jr.; Daveonn Logan (Mifflin) 6-1, 180, sr. Running backs: J.J. Branham (Northland) 5-10, 200, jr.; Michiah Burton (New Albany) 5-10, 172, jr.; Jaelen Gill (Westerville South) 6-1, 182, sr.; Mike White (West) 6-2, 210, sr. Receivers: Kaden Daniels (Mount Vernon) 6-0, 180, sr.; Jeremiah Jackson (Mifflin) 6-1, 195, sr.; Jacob Jones (Dublin Scioto) 6-0, 155, sr.; Mike Williams (Northland) 5-7, 165, sr. Tight end: Aman Thornton (Mifflin) 6-2, 180, jr. Linemen: Logan Cook (New Albany) 6-4, 280, sr.; Nymonta Doucoure (Walnut Ridge) 6-4, 290, sr.; Nick Hopper (Dublin Scioto) 6-3, 225, sr.; Connor Marshall (Canal Winchester) 6-3, 280, sr.; Parker McGlothlin (Franklin Heights) 6-1, 300, sr.; Dawson Shaw (West) 6-1, 265, sr. Kicker: Trevor Thompson (Canal Winchester) 5-9, 180, sr.

First-team defense

Backs: Jalin Lake (Briggs) 6-1, 170, jr.; Mark Lee (Northland) 5-10, 165, jr.; Qian Magwood (Walnut Ridge) 6-0, 160, so.; Ibrahim Sesay (Whetstone) 5-11, 170, sr.; Gabriel Shroyer (Watkins Memorial) 5-8, 180, sr. Linebackers: Darren Davis (Canal Winchester) 5-10, 200, jr.; Alek Downs (Westerville North) 6-2, 235, sr.; Jeremy Erickson (Dublin Scioto) 6-2, 205, sr.; Keon Freeman (Whitehall) 6-0, 200, jr.; Justin Vance (Walnut Ridge) 6-0, 202, sr.; Gavin Waters (Licking Heights) 5-11, 180, sr.; Thomas Wilson (Worthington Kilbourne) 5-9, 200, sr. Linemen: Drake Facione (Marion Harding) 6-2, 225, sr.; Joshua Feyh (Teays Valley) 6-2, 225, sr.; Angelo Hubbard (Canal Winchester) 6-2, 218, sr.; Will King (New Albany) 6-6, 220, jr.; Eli Myers (Big Walnut) 6-3, 220, jr.; Marcus Shellenbarger (Mount Vernon) 6-2, 215, sr. Punter: Clayton Anderson (St. Charles) 5-11, 165, sr.

Offensive player of the year: Daveonn Logan (Mifflin)

Defensive player of the year: Thomas Wilson (Worthington Kilbourne)

Coach of the year: Byron Mattox (Walnut Ridge)

Second-team offense

Quarterbacks: Brandon Coleman (Teays Valley) 6-1, 190, sr.; Jaxon Gregory (Mount Vernon) 5-10, 180, sr.; Isaiah Murphy (Walnut Ridge) 6-3, 188, sr.; Kyron Rodgers (Dublin Scioto) 6-2, 185, jr.; Mike White (Northland) 5-10, 170, sr. Running backs: Nathan Hall (Briggs) 5-10, 195, sr.; Sincere Staples (Walnut Ridge) 5-9, 190, jr. Receivers: Michael McLemore (Westerville South) 6-1, 190, sr.; Kesean Reeves (Franklin Heights) 5-7, 150, sr.; Adjrain Settler (Teays Valley) 5-9, 170, sr.; Logan Tate (Mount Vernon) 6-0, 170, sr. Tight end: Rodney Van Cleaf (Westerville North) 6-1, 210, sr. Linemen: Zachary Conkins (Teays Valley) 5-9, 265, sr.; Josh Egan (Mount Vernon) 6-3, 290, sr.; Anthony Parham (Westerville South) 6-4, 310, sr.; Caleb Pierce (Big Walnut) 6-3, 300, sr.; Ryan Redifer (Whitehall) 6-0, 240, jr.; Jay Snider (Licking Heights) 6-1, 265, sr. Kicker: Zach Paragas (New Albany) 5-11, 165, sr.

Second-team defense

Backs: Eric Holsinger (Dublin Scioto) 5-10, 155, jr.; Michael Mansaray (Westerville South) 5-9, 175, so.; Jake Moore (St. Charles) 5-9, 170, jr.; Rasheed Muhammad (Whitehall) 6-0, 185, jr.;Noah Thompson (Marion Harding) 5-10, 180, jr.; Colin White (Big Walnut) 5-11, 175, sr.; Julius Wood (Walnut Ridge) 6-1, 180, jr. Linebackers: Blaze Beane (Teays Valley) 5-10, 200, sr.; Mikahl Mosley (Franklin Heights) 6-0, 200, sr.; Manny Powell (Westerville South) 5-9, 160, jr.; Seth Tyler (Marion Harding) 5-10, 205, sr.; Matt Kamer (Canal Winchester) 6-0, 210, sr. Linemen: Jeremiah Burton (Westerville North) 6-2, 280, jr.; Kaleb Dave (Worthington Kilbourne) 6-0, 205, jr.; Day’Quan Eddins (Mifflin) 6-2, 240, sr.; Will King (New Albany) 6-6, 220, jr.; Jordan McCall (Northland) 5-9, 379, jr.; Christopher Thomas (Licking Heights) 6-1, 220, sr. Punters: Drake Burris (Canal Winchester) 6-2, 180, sr.; Brett Carson (Teays Valley) 5-11, 160, sr.

Special mention

Jakob Adams (West); Bodi Bien (Westerville North); Jalen Bradley (Walnut Ridge); Jalen Brown (Walnut Ridge); Tanner Daniels (Big Walnut); Lavell Henson-Mitchell (Northland); Nick Kulin (Canal Winchester); Assante Ndongo (Whitehall); Jaden Profitt (Franklin Heights); Deron Pulliam (Dublin Scioto); Jack Scharfe (New Albany); Christian White (West); Quavon Williams (Walnut Ridge); Jack Wilson (New Albany); Itika Wynn (Mifflin).

Honorable mention

Tanner Allton (Licking Heights); Luke Apple (Big Walnut); Max Barber (Westerville South); Kwauve Booker (Marion Harding); Kalil Branham (Northland); Taylor Bryant (St. Charles); Tyjuan Childers (Whitehall); Griffin Crosa (Dublin Scioto); Austin Dzierwa (Watkins Memorial); Devon Fraker (Marion Harding); Peter Griffith (St. Charles); Hayden Hamilton (Marion Harding); JJ Harvey (Westerville North); Tayron Howard (Westerville South); Noah Hubbard (Mount Vernon); Nathan Lawyer (Big Walnut); Nathan Moffo (Watkins Memorial); Kendall Nesbitt (Whitehall); Isaiah Oney (Whitehall); Gerard Reynolds (Whetstone); Jacob Righter (Licking Heights); Stanton Smith (Canal Winchester); Josh Tatom (Watkins Memorial); Phillip Thompson (West); Byron Threats (Mifflin); Dez Turkson (Canal Winchester); James Watkins (Mifflin); Riley Weiss (Teays Valley); Eric Yates (Teays Valley); Tyler Ward (Worthington Kilbourne); Devon Williams (Dublin Scioto); Jametrius Yarbrough (New Albany); Elijah Young (Worthington Kilbourne).

DIVISION III

First-team offense

Quarterbacks: Ke’zion Brown (Marion-Franklin) 6-5, 185, jr.; Cameron Crouch (Granville) 6-1, 180, jr. Running backs: Trent Davies (Buckeye Valley) 5-8, 175, sr.; Savon Edwards Jr. (Eastmoor Academy) 5-9, 155, jr.; Brandon Haley (Granville) 5-8, 165, jr.; Maleek McIntosh (Marion-Franklin) 5-11, 185, so.; Shemar Samuel (Beechcroft) 5-10, 180, sr.; Demontae Taylor (Independence) 5-10, 185, sr. Receivers: Craig Burt (Centennial) 6-4, 173, sr.; Zaire Porter (Marion-Franklin) 6-4, 205, sr.; Joey Verdes (Buckeye Valley) 6-1, 170, sr. Tight end: Jordan Kirkbride (Hartley) 6-5, 245, jr. Linemen: Chad Douglas (Independence) 6-1, 270, sr.; Travis Geiger (Marion-Franklin) 6-4, 310, sr.; Patrick Gilliland (Hartley) 6-6, 315, sr.; Max Markgraf (Granville) 6-2, 200, sr. Max Rotondo (Buckeye Valley) 6-4, 230, sr.; Kyle Simmonds (Watterson) 6-4, 270, sr. Kicker: Kevin Laming (Watterson) 6-1, 182, sr.

First-team defense

Backs: Elijah Carter (Hartley) 6-1, 180, sr.; Micah Coleman (Eastmoor Academy) 5-7, 180, jr.; Napoleon Harris (Eastmoor Academy) 6-1, 160, jr.; Nate Meyer (Watterson) 6-2, 200, sr.; Anthony Sciarroni (DeSales) 6-0, 180, jr.; Deonte Wade (Marion-Franklin) 6-1, 190, jr. Linebackers: Darantae Ervin (Independence) 6-2, 215, jr.; Zion Johnson (Independence) 6-1, 185, sr.; ShiQuan Likely (South) 5-11, 170, sr.; Max Stienecker (Hartley) 6-1, 205, sr.; Ty Van Fossen (DeSales) 6-2, 210, sr.; Tommy Wolfe (Granville) 6-0, 190, jr.; Teren Wycoff (Buckeye Valley) 6-2, 235, sr. Linemen: Ethan Amaya (Hartley) 6-3, 290, jr.; Trent Compton (Granville) 5-7, 185, jr.; Nick Cone (Hartley) 6-4, 250, sr.; Brandon Derrow (DeSales) 6-3, 250, sr.; Mychal Keys (Marion-Franklin) 6-5, 240, sr. Punter: Craig Zies (Granville) 6-1, 160, jr.

Offensive player of the year: Demontae Taylor (Independence)

Defensive player of the year: Max Stienecker (Hartley)

Coach of the year: Maurice Douglas (Independence)

Second-team offense

Quarterbacks: Jaylen Gilbert (Centennial) 6-3, 205, fr.; Grant Owens (Buckeye Valley) 6-1, 195, jr. Running backs: Alexander Blackmon (Hartley) 5-11, 230, sr.; Luchene Davis (Centennial) 5-9, 165, jr. Receivers: Phillip Cole (Hartley) 5-9, 180, jr.; Daleron McCarrell (Independence) 6-1, 198, sr. Tight end: Charlie Spencer (Watterson) 6-4, 225, sr. Linemen: Payton Collins (Hartley) 6-6, 220, jr.; Cortland James (Marion-Franklin) 6-2, 255, sr.; Deonteze Newsome (Beechcroft) 6-4, 275, sr. Kicker: Matteo Agriesti (Hartley) 5-10, 160, jr.

Second-team defense

Backs: Suliman Conteh (Beechcroft) 5-8, 145, sr.; Sincere Henderson (Beechcroft) 6-0, 185, sr.; Jalan January (Hartley) 5-10, 180, so. Linebackers: Brian Asamoah (DeSales) 6-1, 215, sr.; Ben Dankow (Hartley) 5-10, 175, sr.; James Reese (Hartley) 6-2, 225, sr. Linemen: Will Mnich (DeSales) 6-4, 200, sr.; Daquan Petty (South) 6-2, 205, jr. Punter: Kenny Lawrence (Eastmoor Academy) 5-11, 170, jr.

Special/honorable mention

Kionte Blow (Independence); DeShawn Cunningham (South); Chris Darlington (Centennial); Riley Fortkamp (Watterson); Tyree Grace-Sawyer (Eastmoor Academy); Elijah Hairston (Beechcroft); Carter Hillery (DeSales); Jovaughn Hill (Beechcroft); Cullen Krombach (DeSales); Darius Littlefield (Independence); Datrey Long (Beechcroft); Cort Marbaugh (Watterson); Nate Miller (Granville); Kyle Naderhoff (Watterson); Zarek Porter (Eastmoor Academy); Jeremiah Tucker (South); Joey Velazquez (DeSales); Daniel Walsh (DeSales); Zach Walsh (Granville); Devon Wooden (Beechcroft).

http://www.delgazette.com/wp-content/uploads/sites/40/2017/11/web1_GAZETTE-SMALL-1.jpg